Açık Artırma ve Türleri

Açık Artırma ve Türleri

Alıcılar arasında rekabeti sağlamak ve satılacak olan eşyayı, ürünü, hizmeti en iyi fiyata satmak için uygulanan bir yöntem olan açık artırma; satıcı tarafından belirlenen bir fiyattan yukarı doğru fiyat artırılarak veya aynı fiyattan aşağı doğru fiyat düşürülerek yapılan bir satış yöntemidir. Fiyat artırma yöntemine göre açık artırma usulünde en yüksek fiyatı veren kişi ürünü satın alır. Aşağı doğru fiyat düşürme yönteminde ise ürüne en iyi fiyatı veren kişi ürünü satın almış olur. Genellikle ihaleler için aşağı yönlü fiyat düşürme yöntemi uygulanmaktadır. Uygulama yöntemine göre fiyat artışı ve fiyat eksilişi yöntemleri ile uygulanan açık artırma aynı zamanda serbest açık artırma ve cebri açık artırma olarak da sınıflandırılmaktadır.

Cebri Açık Artırma

Cebri açık artırma; Kanun otoritesinde gerçekleştirilen, idari karara dayalı olarak mülkiyetin el değiştirilmesine dayalı açık artırma yöntemidir. Gümrüklerde kalan eşyalar, müsadere edilmiş ve satışa çıkarılmış mallar, sahibi belli olmayan mallar, arsalar, kamuya ait mallar ve araziler cebri açık artırma ile satılmaktadır.

Serbest Açık Artırma:

Serbest açık artırma; Ürünün sahibi tarafından, kendi rızası ile satış yapılan yönteme serbest açık artırma adı veriliyor. Özel aracı firmalar, kişilerin kendileri, kamu işletmeleri katılıp açık artırmayı yürütürken kişiler uzaktan bağlantılar ile de açık artırmaya katılabilir.

Her iki açık artırma yönteminde de satın almak isteyen kişiler açık artırmaya katılmadan önce teminat yatırma zorundadır. Yatırılan teminatlar; açık artırma sırasında satın alınan ürünü satın almaktan vazgeçmelerini önlemek içindir. Ayrıca açık artırma için; satış yerleri önceden açıklanmak zorunda olup, satış kurallarının önceden açıklanması ,satılacak ürünün satıştan çekilmesi, manipülasyon haberleri yapmak yasaktır. Hile yapılmasına ve dolandırıcılık işlemlerine karşın tüm kurallar yasalar ile belirlenmiş olup düzenlenecek açık artırma yöntemi yasalara göre yapılmalıdır.

Açık Artırma Yönteminin Avantajları

  • Satılacak ürün, eşya, mal ve hizmetin en iyi fiyata satılmasını sağlayan bir yöntemdir.
  • Alıcılar arasında eşit rekabet ortamı oluşturan bu yöntem sayesinde her alıcı eşit bir şekilde yarışabilmektedir.
  • Taşınır ve taşınmazlar dışında yiyecek, içecek ve tekstil ürünleri için hızlı bir satış yöntemi olan açık artırma ile ürünlerin uzun süre bekleyerek bozulmasının önüne geçildiği gibi ürünlerin zarar görmesinin de önüne geçmektedir.
  • Kamu mallarının satışı için tercih edilen bu yöntem sayesinde herkes kamu malı alabilir.
  • İhaleler için yapılan açık artırmalar fiyat artırma ve fiyat düşürme yöntemi olarak uygulandığına en ideal fiyatlara ihaleler verilebilmektedir. Bu durum kamunun parasının korunmasını da sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla