BONO NEDİR, NASIL İŞLENİR?

BONO NEDİR ?

Bono kurumsal firma veya devletten alınabilir. Bononun faiz oranı sabit veya değişken olabilir. Bono da belirli bir süre belirlenir. Bu süre içerisinde kredi alındığını gösteren belgedir. Bonoda ki bir cezp edici etken ise vadeli olmasıdır. Genel olarak bono kullanıcılarının ilk olarak dikkat ettikleri nokta bonoların vadesidir. Bononun vadesi ise minimum iki ay maksimum ise on iki ay olarak ayarlanmıştır.  Bu hat üzerinde yapılan anlaşmaya göre bonoların vadesi düzenlenmektedir. Bonoların bu özellikleri bir aynı hisse senetlerine de benzemektedir. Bono da vade süresince düzenli ödemeleri günün de yapıldıysa vade bitiminde belirlenen faiz kazanç bedeli ile birlikte bono alınan kurumsal firma veya devlete geri ödemesi gerçekleştirilir. Bono nedir diye soracak olursak kısacası bono kurumsal firma veya devlette değişken veya sabit vaiz oranı ile vadeli olarak alınan bir kredi türüdür.

Bonolar kişilerin tercih edebileceği bir yatırım tercihi olabilirken bununla birlikte şirketler tarafından da tercih edilebilmektedir. Şirketlerinde alabildiği bonolar, devletler tarafından da tercih edilmektedir. Her devletin elinde belli bir miktar bono bulunmaktadır.

Bononun Özellikleri Ve Türleri

Bononun yapısında yani içeriğinde bir alıcı taraf bulunur. Bunun dışındı işlem içerisinde bir de borçlu taraf bulunmaktadır. Bono çeşitli sebepler ile de kullanılmaktadır. Kullanım alanları arasında bono bir nevi teminat olarak ta kullanılabilir. Aynı zamanda ödeme yapmak amacı ile de kullanılabilir. Günümüzde kullanılmakta olan kıymetli evraklar bulunmaktadır. Bono da çok kıymetli bir evrak olarak yatırım ve finansal işlemlerde kullanılmaktadır. 

Günümüzde firmaların pazarlamacı, tüccar gibi yoğun iş yapan esnafların kullandığı çekler gibi bono da değerli bir evrak olarak işlem görmektedir. Bono da iki çeşit tahsil edebilme türü vardır. Bunlardan biri vadesi geldiğinde tahsil etme diğeri ise vadesi gelmeden tahsil etmedir. Vadesi geldiğinde tahsil etme bono ile birlikte oluşturulan sözleşmedeki tüm şartlar ve hususlar bire bir uygulanarak tahsil edilmesidir. Vadesi gelmeden tahsil etmede ise paranın ıskonto edilerek tahsil edilmesine neden olur. Faiz gelirinde de belirli değişikliklere neden olabilir. Bonolarda yasallık ve geçerlilik için belki kurallar ve şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bunlar ise bono kelimesinin kesinlikle bulunması gerekmektedir. Bononun tutarının yazılması gerekmektedir. Alacaklı kim işe bu kişinin bilgilerinin eksiksiz yazılması gerekmektedir. Bononun düzenlendiği gün tarih ve yer bilgilerinin de eksiksiz yazılması gerekmektedir. Bononun ödeneceği yer hangi şirket düzenledi ise düzenleyen şirketin yetkililerinin tarafından imzalarının eksiksiz olması ve vadelerin ne şekilde olacağı gibi bilgilerin eksiksiz bir biçimde bulunması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanmaması durumunda eksik düzenlenmiş olur ve bononuz geçersiz sayılabilir. Bono türleri işe şu şekildedir.  

Hazine Bonosu Hazine bonosunda eğer vade sonuna kadar beklenirse anapara vade faiz tutarı garanti altındadır. Altın gümüş ve hazine bonosu altın belirli bir kıymetli maden aracılığı ile oluşturulan bono türlerindendir. Bonolar iskontolu veya iskontosuz olarak satılabilmektedir. Bu bonolarda ise vade süreleri atmış günden az veya 360 günden fazla olamamaktadır. Aynı zamanda aracı bir kuruluş vasıtası ile de ödemesi yapılabilmektedir. Banka bonoları bu tür bonolar ise yatırım bankaları veya kalkınma bankaları tarafından borçlu olarak düzenlenen bono türleridir. Halka arz edilen bonolar ise minimum 60 gün maksimum ise 360 günden fazla olma olasılığı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla