Döviz Hesabı Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Döviz Hesabı Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurtiçi alım satım işi yaparken ya da yurt dışı bağlantılı iş yaparken daha doğrusu ticari faaliyetlerini döviz üzerinden gerçekleştirenlerin, bankacılık işlemlerinin büyük bir çoğunluğu döviz hesabı üzerinden gerçekleşmektedir. Herhangi bir bankada döviz hesabı açtırmak için sadece iş insanı olmanız gerekmiyor. Mesela yılın altı ayını Türkiye’de diğer altı ayını ise yurt dışında herhangi bir ülkede geçiriyor olmanız döviz hesabınızın olması için yeterli bir sebeptir. Ayrıca eğitimini yurt dışında tamamlamak isteyen üniversite öğrencileri için döviz hesabı açma adete bir zorunluluktur. Peki döviz hesabı nasıl açılır?

 Bahsetmiş olduğumuz bu kriterlerin hiç birisi size uymuyor olabilir. Birikim yapmak istiyor fakat paranızı Türk Lirasına, altına ya da herhangi bir gayri menkule yatırmak yerine değeri günden güne artış gösteren dolar veya Euro üzerinden değerlendirebilirsiniz. Döviz olarak biriktirdiğiniz paraları evde yastık altında muhafaza etmek kesinlikle güvenli bir yöntem değildir. Tercih ettiğiniz herhangi bir bankada döviz hesabı açtırarak birikimlerinizin güvende olmasını sağlayabilirsiniz. Peki, döviz hesabı nasıl açılır ? Bankalar döviz hesabı açımı sırasında hangi evrakları istemektedirler? Bu makalede döviz hesabıyla ilgi merak edilen tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

DÖVİZ HESABI AÇTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Döviz hesabı nasıl açılır? Öncelikle hangi bankayla çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Önünüze çıkan ilk bankaya gitmek yerine birikimlerinize en uygun koşullarda en yüksek faiz getirisi sunan bankayı tercih etmelisiniz. Devlet bankaları özel bankalara göre daha düşük faiz geliri sağlıyor olmalarına rağmen insanın kendini ve parasının en güvende olduğu yer devlet kurumlarıdır.

Tercih ettiğiniz bankanın en yakın şubesine giderek, görevli personel gerekli tüm işlemleri talepleriniz doğrultusunda gerçekleştirecektir. Döviz hesabı açtırırken vadeli mi? Vadesiz mi döviz hesabı açtırmak istediğinizin kararını iyi vermelisiniz. Vadeli döviz hesabı iki farklı şekilde avantajlıdır. Birincisi, döviz kuru artış gösterdikçe para getirisi de artış gösterir. İkinci avantajı ise bankanın belirlediği faiz oranlarında 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık vadeli döviz hesapları faiz geliri sağlamaktadır. döviz hesabının dezavantajı ise, acil durumlarda birikimlerinizi kullanmak isterseniz döviz hesabınızdan elde edilen faiz gelirinden hak sahibi olamazsınız. Vade süresini doldurduktan sonra hem ana paranızı hem de faiz gelirini çekme hakkını elde edersiniz.

Vadesiz bir döviz hesabı açtırmanız halinde ise birikiminiz döviz hesabına yatırdığınız miktar ile eş değer olacaktır. Vadesiz döviz hesabında dilediğiniz zaman birikimlerinizi o gün ki döviz kuru bazında çekebilirsiniz. İster vadeli ister vadesiz döviz hesabı açtırın; unutmayın ki döviz kuru ekonomi piyasasının dengesine göre yükselir ya da düşüş gösterir. Ekonomik gelişmeleri çok iyi bir şekilde takip ederek birikimlerinizin değer kaybetmesinin önüne geçebilirsiniz.

DÖVİZ HESABI AÇTIRMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kişisel olarak döviz hesabı açtırmak çok basittir. 18 yaşını doldurmuş olan herkes nüfus cüzdanı ve adresini beyan edebileceği ikametgah ya da elektrik su faturası ile en yakın banka şubesinden vadeli ya da vadesiz hesap açtırabilir. 18 yaşından küçükler ise anne ve babasının vekaleti üzerine ortak hesap açtırabilirler. Vekalet üzerine açılan hesabın üzerindeki tüm yetki 18 yaşını dolduruncaya kadar anne ya da babanın sorumluluğunda olacaktır.

Şirket olarak döviz hesabı açtırmak isteyenler ise şirket kuruluş sözleşmesi, şirket ortaklarının imza sirküleri, şirket ortaklarının nüfus cüzdanı gereklidir. Şirket üzerine açılacak olan döviz hesabında işlem yapmaya yetkili olan kişilerin hesap açtırılırken yazılı olarak bankaya bildirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla