Hayvan Kredisi Nedir ve Nasıl alınır?

Hayvan kredisi Nedir ve Nasıl alınır? Büyükbaş hayvancılık kredi ve hibe desteği şartları

Devlet, özellikle köye dönen ve sıfırdan çiftçilik yapmak isteyen vatandaşları ciddi olarak destekliyor. Büyükbaş hayvan kredisi ve hibe desteği almak için ne yapmak gerekiyor? Büyükbaş ve Küçükbaş hayvan desteği nasıl ve nereden alınır? Bu tip sorular genellikle hayvancılık yapmak isteyenleri sık araştırdığı sorulardır.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı için hibe ve kredi 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Desteği kapsamında değerlendirilmektedir. Hayvan kredisi almak için bazı şartlar var Bu şartları yerine getiren çiftçiler kredilerden yararlanabilir…

Devlet, ekonominin bel kemiği olan tarım ve hayvancılığı teşvik etmek ve köye dönüşlerin yolunu açmak için çitçileri destekliyor. Özellikle tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı yetiştiriciliğinde hibe destekler söz konusu.

Devlet destekli hayvancılık kredileri

Devlet desteği ile hayvancılık kredisi almak isteyenler hangi kurumlara başvurabilirler? Hayvancılık kredileri için ilk başvurulan kurumlar bankalardır. Bankalar, ister küçükbaş ister büyükbaş ya da kanat hayvancılığı alanlarında kredi vermektedir. Bunun için koştukları şart ise ekspertiz ile hayvan seçimi yapmalarıdır.

KOSGEB Büyükbaş Hayvan Kredisi Veriyor mu?

Hayır, KOSGEB, büyükbaş hayvan kredileri vermemektedir ama canlı hayvan bakımı zor ve masraflı bir iştir. Bu nedenle KOSGEB çiftçilere yardımcı olmak için makine araç gereç ve teçhizat desteğinde bulunabilmektedir.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri için de ayrıca devlet destekleri vardır. Bu desteği veren kurum ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığıdır. Bu destek, ancak damızlık sığır yetiştiriciliği konusunda sağlanabilmektedir. Bakanlık, köy ve kasabalarda kurulu çiftliğiniz varsa ve ahır hazırsa başvurularınızı değerlendirir. Büyükbaş Hayvan Kredisi için Kooperatiflere de başvurabilirsiniz. Ancak kredi almak için kooperatiflere kayıtlı olmanız gerekiyor.

KOSGEB Manda ve Sığır hibe ve Destekleri

KOSGEB tarafından çiftçilere verilen hayvancılık hibeleri, büyükbaş hayvan türüne göre değişir. Mesela anaç manda desteği 250 lira iken, kütüğe kayıtlı anaç manda için destek – hibe 400 liraya yükseliyor. Hibe almak isteyen çiftçiler, erkek sığır başına 250 lira hibe alabilir. Buzağı için de 350 Lira hibe söz konusudur.

Hibe hayvan desteği alma şartları

Tarım ve Orman Bakanlığının kendi bünyesinde, sistemine kayıtlı olan çiftçiler, 1 yıldır bu işi yapıyorlarsa, genç çiftçi hibelerinden yararlanabilirler.

Hibe desteği başvuruları

Öncelikle bir proje hazırlamanız ya da hazırlatmanız gerekiyor. Bu projenin ışığında Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Projeniz Müdürlükçe incelenecektir ve onaylanacak bir proje ise onaylandıktan sonra kredi destek ve hibe alabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla