Hedging Nedir?

Hedging her yatırımcının bilmesi gereken yararlı bir uygulamadır. Piyasalarda hedge etme, portföy korumasını almanın bir yoludur – ve koruma genellikle portföyün takdir edilmesi kadar önemlidir. Bununla birlikte, riskten korunma, çoğu zaman açıklandığından daha geniş bir şekilde konuşulur ve bu durum yalnızca en ezoterik finansal alanlara aitmiş gibi görünmesini sağlar. Yeni bir yatırımcı olsanız bile, riskten korunmanın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve yatırımcıların ve şirketlerin kendilerini korumak için hangi teknikleri kullandıklarını öğrenebilirsiniz.

  • Riskten korunma, yatırımlardaki zararları telafi etmek için kullanılan bir risk yönetimi stratejisidir.
  • Riskteki azalma tipik olarak potansiyel karlarda bir azalmaya neden olur.
  • Riskten korunma stratejileri tipik olarak, seçenekler ve vadeli işlemler gibi türevleri içerir.

Hedging Ne Anlama Gelmektedir?

Hedging ifadesini anlamanın en iyi yolu, bunu bir sigorta şekli olarak düşünmektir. İnsanlar riskten korunmaya karar verdiğinde, kendilerini mali durumlarında olumsuz bir olaya karşı sigortalarlar. Bu, tüm olumsuz olayların gerçekleşmesini engellemez, ancak bir şeyler olur ve uygun şekilde korunursunuz, olayın etkisi azalır. Pratikte, hedge işlemi hemen hemen her yerde gerçekleşir. Örneğin, ev sigortasını satın alırsanız, kendinizi yangınlara, saldırılara veya öngörülmeyen diğer felaketlere karşı korumuş olursunuz.

Portföy yöneticileri, bireysel yatırımcılar ve şirketler, çeşitli risklere maruz kalmayı azaltmak için riskten korunma teknikleri kullanırlar. Finansal piyasalarda ise, hedging, her yıl bir sigorta şirketine sigorta kapsamı için ücret ödemek kadar basit değildir. Yatırım riskine karşı korunma, olumsuz fiyat hareketleri riskini dengelemek için finansal araçların veya piyasa stratejilerinin stratejik olarak kullanılması anlamına gelir. Başka bir ifadeyle, yatırımcılar bir başkasında işlem yaparak bir yatırımdan korunmalarını sağlar.

Teknik olarak, riskten korunmak için negatif korelasyonlu menkul kıymetlerdeki off-off işlemlerini yapabilirsiniz. Elbette, bu dünyada hiçbir şey ücretsiz değildir, bu yüzden bu tür bir sigorta için bir biçimde veya başka bir şekilde ödeme yapmanız gerekir. Dolayısıyla, riskteki bir azalma her zaman potansiyel karlarda bir düşüş anlamına gelecektir. Dolayısıyla, hedge etme, çoğunlukla, para kazanacağınız değil, potansiyel zararı azaltabileceğiniz bir tekniktir. Hedging yaparak, yatırımınız para kazanırsa, genellikle yapabileceğiniz kârı düşürmüş olursunuz; ancak yatırımınız para kaybederse, riskten korunma işleminiz bu zararı azaltır.

Hedging’i Anlamak

Riskten korunma teknikleri genel olarak türevleri olarak bilinen ve bunlardan en yaygın olanları opsiyon ve vadeli olan finansal araçların kullanımını içerir. Sadece bu enstrümanlarla, bir yatırımdaki zararın bir türev kazancı ile dengelendiği ticaret stratejileri geliştirebileceğinizi unutmayın. Bunun bir örnekle nasıl çalıştığını görelim. XYZ plastik şirketinin hisselerinin size ait olduğunu varsayalım. Bu şirkete uzun vadede inanmanıza rağmen, plastik endüstrisindeki bazı kısa vadeli kayıplar konusunda biraz endişelisiniz. Kendinizi zarardan korumak için, şirkete belirli bir fiyattan satma hakkı veren bir satış seçeneği satın alabilirsiniz. Bu strateji ile hisse senedi fiyatınız grev fiyatının altına düşerse, bu kayıplar, opsiyondaki kazanımlar ile dengelenir.

Diğer klasik riskten korunma örneği, belirli bir metaya dayanan bir şirketi içerir. Diyelim ki XYZ plastik şirketi, plastik maddeleri üretmek için kullanılan hammadde fiyatındaki dalgalanma konusunda endişeli. Şirketin, hammaddenin fiyatının fırlayacak şekilde yükselmesi durumunda başı derde girecektir. Hammade fiyatlarının belirsizliğine karşı korunma için XYZ, vadeli işlem sözleşmesi (veya daha az düzenlemeye tabi olan ileriye dönük sözleşme), şirketin sözleşmeyi belirli bir zamanda belirli bir fiyattan satın almasına izin verebilir. geleceği. Bu noktada XYZ dalgalı emtiadan endişe etmeden bütçe yapabilir. Eğer hammadde vadeli işlem sözleşmesinde belirtilen fiyatın üzerine çıkarsa, XYZ düşük fiyatı ödeyerek para biriktireceği için riskten korunmuş olur. Bununla birlikte, eğer fiyat düşerse, XYZ hala sözleşmedeki bedelini ödemekle yükümlüdür ve riskten korunmamak bu durumda daha iyi olur.

Pek çok farklı türde seçenek ve vadeli işlem sözleşmesi olduğu için, yatırımcı bir hisse senedi, emtia fiyatı, faiz oranı veya para birimi dahil olmak üzere neredeyse her şeye karşı koruma sağlayabilir. Yatırımcılar havaya karşı bile korunma sağlayabilir. Riskten korunma, kar elde etmek için daha fazla yatırım riskini üstlenmeyi içeren spekülasyonlarla aynı değildir.

Hedging Dezavantajları

Her şeyin bir bedeli vardır; Bu nedenle, hedge işlemine kalkışmadan önce kendisinden aldığınız hizmetin ve edindiğiniz faydaların harcayacağınız masrafa değip değmeyeceğini sorgulamalısınız.  Riskten korunma hedefinin para kazanmak değil, kayıplardan korunmak olduğunu unutmayın. Bir seçeneğin maliyeti ya da vadeli işlem sözleşmesinin yanlış tarafında olmasından kaynaklanan karın kaybı olsun, finansal riskten kaçınılamaz. Belirsizliği önlemek için ödediğiniz bedel budur. Riskten korunma ile sigortayı karşılaştırdık, ancak sigortanın çok daha kesin olduğunu vurgulamalıyız. Sigorta ile kaybınızı tamamen karşılayabilirsiniz. Bir portföyü korumak, mükemmel bir bilimsel yöntem değildir ve işler yine de ters gidebilir. Her ne kadar risk yöneticileri her zaman mükemmel çitleri hedefliyor olsalar da uygulamada bunu elde etmek zordur.

Hedging Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Yatırımcıların çoğunluğu hayatlarında asla türev sözleşme yapmazlar. Aslında, al ve tut yatırımcılarının çoğu kısa vadeli dalgalanmayı tamamen görmezden gelir. Bu yatırımcılar için, riskten korunma konusunda çok az şey bilinir çünkü yatırımlarının toplam pazarda büyümesine izin verirler. Peki neden korunma hakkında bilgi edinmelisiniz?

Kendi portföyünüzden asla korunmuyorsanız bile, nasıl çalıştığını anlamalısınız, çünkü birçok büyük şirket ve yatırım fonu bir şekilde korunacaktır. Örneğin petrol şirketleri, petrol fiyatlarına karşı korunma sağlayabilirken, uluslararası bir yatırım fonu döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı korunma sağlayabilir. Riskten korunma anlayışı, bu yatırımları anlamanıza ve analiz etmenize yardımcı olacaktır.

Risk, yatırımın temel ancak güvencesiz unsurudur. Ne tür bir yatırımcı olmak istediğinden bağımsız olarak, riskten korunma stratejileri hakkında temel bir bilgiye sahip olmak, yatırımcıların ve şirketlerin kendilerini korumak için nasıl çalıştıkları konusunda daha iyi farkındalığa yol açacaktır. Türevlerin karmaşık kullanımlarını uygulamaya başlamaya karar verip vermeyeceğinize göre, riskten korunma işlemlerinin nasıl yürüdüğünü öğrenmek, her zaman daha iyi bir yatırımcı olmanıza yardımcı olacak piyasa anlayışınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla