Hiperenflasyon ve Örnekleri

Hiperenflasyon ve Örnekleri

Hiperenflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının ayda yüzde 50’den fazla artmasıdır. Bu hızla, bir ekmek sabah bir 2 TL iken, öğleden sonra ise 3 TL’ye mal olabilir. Maliyet artışlarının ciddiyeti, onu diğer enflasyon türlerinden ayırır.

Hiperenflasyon Nedenleri

Aşırı enflasyon, bir ülkenin hükümeti harcamalarını ödemek için para basmaya başladığında başlar. Para arzını artırdıkça, fiyatlar normal enflasyondaki gibi yükselir. Para arzındaki artış, enflasyonun iki nedeninden biridir. Diğeri ise talep çekme enflasyonudur. Talepteki bir artışın arzı aşması ve fiyatların yükselmesi sonucu ortaya çıkar.

Ancak, enflasyonu durdurmak için para arzını sıkılaştırmak yerine, hükümet daha fazla baskı almaya devam eder. Etrafında çok fazla döviz kuru varken, fiyatlar yükselir. Tüketiciler ne olduğunu anladılarsa, enflasyonun devam etmesini beklerler. Daha sonra daha yüksek bir fiyat ödememek için içinde bulunulan anda daha fazla satın alım yaparlar. Bu aşırı talep enflasyonu artırır.

Hiperenflasyon Etkileri

Gelecekte herhangi bir mal ya da hizmet için daha fazla ödemekten kaçınmak için insanlar biriktirmeye başlar. Bu stoklama kıtlık yaratır. Otomobil ve çamaşır makineleri gibi dayanıklı ürünlerle kıtlık başlar. Hiperenflasyon devam ederse, insanlar ekmek ve süt gibi bozulabilir malları biriktirir. Bu günlük arzlar azalır ve ekonomi dağılır.

İnsanlar para biriktirmeden hayatlarını kurtarırlar. Bu nedenle, yaşlılar hiperenflasyona karşı en savunmasız kişilerdir. Yakında, bankalar ve borç verenler, kredileri değer kaybettiği için iflas ederler. İnsanlar para yatırmayı bıraktıkça paraları biter. Hiperenflasyon, döviz piyasalarındaki değer düşüklüğünün değerini gönderir. Ülkenin ithalatçıları, dış malların maliyeti arttıkça işsiz kalır. İşsizlik artmaya devam eder. Sonra devlet vergi gelirleri düşer ve temel hizmetleri sağlamada zorluk çeker. Hükümet, faturalarını ödemek için daha fazla para basar ve aşırı enflasyonu tetikler.

Hiperenflasyonda iki kazanan bulunur. İlk kazananlar, kredi alanlardır. Neredeyse tükenene kadar yüksek fiyatların borçlarını değersiz hale getirdiğini düşünürler. İhracatçılar da kazanır. Yerel para biriminin değer kaybı, ihracatı yabancı rakiplere göre daha ucuz hale getirir. İhracatçılar, yerel para birimi düştükçe değer olarak artan sert döviz ile karşı karşıya kalırlar.

Hiperenflasyon Örnekleri – Almanya

En iyi bilinen hiperenflasyon örneği, 1920’lerde Almanya’daki Weimar Cumhuriyeti’ndeydi. İlk olarak, Alman hükümeti I. Dünya Savaşı için para bastı. 1913’ten savaşın sonuna kadar, yürürlükteki Alman parası miktarı 13 milyardan 60 milyara çıktı. Hükümet ayrıca devlet tahvilleri bastı. Bu, nakit para basmakla aynı etkiye sahiptir. Almanya’nın devlet borcu 5 milyardan 156 milyar marka ulaştı. İlk başta, bu mali teşvik ihracatın maliyetini düşürdü ve ekonomik büyümeyi arttırdı.

Savaş sona erdiğinde, Müttefikler savaş tazminatlarında 132 milyar liralık başka bir borç çıkardılar. Üretim çöktü, özellikle de gıda kıtlığına yol açtı. Yürürlükte fazla nakit olması ve çok az mal bulunması nedeniyle günlük öğelerin fiyatı birkaç günde bir ikiye katlandı. Enflasyon oranı günde yüzde 20.9 idi. Mal üreten çiftçiler ve diğerleri iyi iş çıkardılar. Ancak çoğu insan ya yoksulluk içinde yaşıyor ya da ülkeyi terk ediyordu.

Hiperenflasyon Örnekleri – Venezuela

En yeni hiperenflasyon örneği Venezuela’dadır. Fiyatlar 2013’te yüzde 41, 2014’te yüzde 63, 2015’te yüzde 121, 2016’da yüzde 481, 2017’de yüzde 1642, 2018’de yüzde 2880 ve 2019’da yüzde 3497 artış yaşadı. 2017’de hükümet para miktarını % 14 artırdı. Yeni bir kripto para birimi olan petroyu desteklemeye başladılar. Çünkü bolivar ABD dolarına karşı neredeyse tüm değerini kaybetti. Yeni kağıt para basmanın maliyetini karşılayamaz hale geldiler. Uluslararası Para Fonu, 2018’de fiyatların yüzde 13000 artacağını öngörüyordu.

Buna karşılık, insanlar yumurtaları para birimi olarak kullanmaya başladı. Ocak 2017’deki 6.740 Bolivar’a kıyasla bir karton yumurta 250.000 bolivara ulaştı. İşsizlik, Büyük Buhran sırasındaki ABD oranına benzer şekilde yüzde 21’e yükseldi. Venezuela nasıl böyle bir karmaşaya sürüklendi? Eski Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, yiyecek ve ilaç için fiyat kontrolleri yaptırmıştı. Ancak zorunlu fiyatlar o kadar düşüktü ki, yerli şirketleri iş dışı bırakmaya zorladı. Buna karşılık, hükümet ithalat için para ödedi. 2014 yılında petrol fiyatları düştü. Devlete ait petrol şirketlerinin gelirleri azaldı. Hükümet parasız kaldığında daha fazla para basmaya başladı. Tehlikeli fiyat ve ücret kontrollerini değiştirmek yerine, Başkan Nicolás Maduro sürdürülemez politikalar tercih etti.

Hiperenflasyon Örnekleri – Zimbabve

Zimbabwe, 2004 ve 2009 yılları arasında aşırı enflasyon yaşadı. Hükümet, Kongo’daki savaşın maliyetlerini ödemek için para bastı. Ayrıca kuraklık ve tarlalara el koyma, yiyecek tedarikini ve diğer yerel olarak üretilen malları sınırlandırdı. Sonuç olarak, hiperenflasyon Almanya’dan daha kötüydü. Enflasyon oranı günde yüzde 98 idi ve fiyatlar her 24 saatte iki katına çıkıyordu. Sonunda, ülke para birimini ABD doları olarak değiştirdiğinde bu durum sona erdi.

Hiperenflasyon Örnekleri – Amerika

Birleşik Devletler’in aşırı enflasyon yaşadığı tek zaman İç Savaş sırasındaydı. Konfederasyon Hükümeti savaşın maliyetini ödemek için para bastırdı. Hiperenflasyon Amerika’da tekrar yaşanacak olsaydı, Tüketici Fiyat Endeksi bunu ölçerdi. Mevcut enflasyon oranına bakarsanız, hiperenflasyonun yakın tarihte gerçekleşmeyeceğini görebilirsiniz. Federal Reserve, Amerika’da para politikasında aşırı enflasyonu önlemektedir. Fed’in öncelikli görevi durgunluktan kaçınırken enflasyonu kontrol etmektir. Bunu, piyasaya izin verilen para miktarı olan para arzını sıkılaştırarak veya rahatlatarak yapar. Para arzının sıkıştırılmasını enflasyon riskini azaltırken gevşetmek enflasyon riskini arttırmaktadır.

Fed’in yıllık yüzde 2’lik enflasyon hedefi bulunmaktadır. Bu, uçucu petrol ve gaz fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyon oranıdır. Emtia ticaretine bağlı olarak hızla yukarı ve aşağı hareket ederler. Bu, kamyonların uzun mesafeler boyunca taşıdığı yiyeceklerin fiyatını etkiler. Bu nedenle, TÜFE gıda fiyatlarını çekirdek enflasyon oranından da uzaklaştırmaktadır. Çekirdek enflasyon oranı yüzde 2’yi aşarsa, Fed federal fon oranını yükseltir. Para arzını sıkılaştırmak ve fiyatları tekrar düşürmek için diğer para politikası araçlarını kullanır. Bazı uzmanlar, Fed’in resesyonu azaltma girişimlerinin aşırı enflasyona yol açacağını söylüyor.

Hiperenflasyondan Kurtulmak

Hiperenflasyon nadir gerçekleşmesine rağmen, birçok insan hala bu konuda endişelenmektedir. Kendinizi her türlü enflasyondan korumanın üç yolu vardır. Sağlam finansal alışkanlıklar, hiperenflasyondan kurtulmanıza yardımcı olur. İlk olarak, varlıklarınızı iyi çeşitlendirerek hazırlanın. Varlıklarınızı TL hisse senetleri ve tahviller, uluslararası hisse senetleri ve tahviller, altın ve diğer maddi varlıklar ile gayrimenkul arasında dengelemelisiniz. İkincisi, pasaportunuzu güncel tutun. Ülkedeki aşırı enflasyon, yaşam standardınızı dayanılmaz kılıyorsa buna ihtiyacınız olabilir. Üçüncüsü, çok çeşitli becerilere ve yeteneklere sahip olduğunuzdan emin olun. Hiperenflasyon, para işe yaramazsa gerekli bir takas sistemini gerekli kılar. Çok çeşitli pratik beceriler size ticaret yaparken avantaj sağlar. Bir ekmek almak için para dolu bir el arabasına ihtiyacınız varsa, ekmek pişirmeyi bilmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla