Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Şirketlerinden belli bir oranı pay ederek satışa çıkmış, kıymetli evraktır. Bir şirketin mevcut parasına eşdeğer şekilde değerli kabul edilen türdür. Bu senetler sizlere aldığınızda bir getiri sağlamaz. Yatırım yaptığınız şirket, kar elde etmeye başlarsa size aldığınız pay üzerinden ödeme yapar. Eğer yatırım yapılan şirket eksilere düşerse sizde kaybetmiş olacaksınız. Çünkü şirketin bir ortağı konumundasınız. Borsada en çok işlem gören hisse senedi yatırımcılar ve şirketler tarafından oldukça fazla öneme sahiptir.

Hisse Nedir?

Hisse bir şirketin ortaklarına belli oranlarda bölünmesi demektir. Bazı şirketlerde tek bir kişinin elinde bütün hisseler varsa o kişi şirketin sahibidir.

Hisse Senedini Neden Açılır, Kim Açar?

Hisse senetleri; anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş kurumlarca çıkartılır. Peki bu kurumlar neden hisse senedi çıkartma gereksinimi duyar?

 Şirketler, yatırım yapmak istediği bir alan oluştuğunda kendi öz sermayelerinin yetmeyeceği durumlarda, hisse senedi açımı yaparlar. Şirket üzerindeki belli bir oranı paylara bölerek kişileri şirketin ortakları yaparlar. Bu paylar kağıt üzerinde satışa çıkartılır. Kişiler bu kağıtları alarak şirketin ortağı olurlar.

Bu işlemleri gerçekleştiren bir kurum vardır. Bu kurum Sermaye Piyasa Kurumudur (SPK). Şirketler hisse senedi çıkartmadan önce kuruma başvururlar. Her kağıt Sermaye Piyasa Kurumu tarafından denetlenir ve güvenceye alınır.

Hisse Kağıdı Nedir?

Şirketlerin Pay ettiği hisseler satışa çıkar. Satın alan kişin şirkete ortak olmasını belgeleyen şeye hisse kağıdı denir. Şirketlerin öz sermayesinin içinde kalan bir türdür.

Hisse Senetlerinin Özellikleri

  1. Hisse senetlerinde taban ve tavan gibi bir sınırlama yoktur. İstendiği kadar alınabilir.
  2. Hisse senetleri kolaylıkla nakde dönüştürülür. Likit para türüne girer.
  3. Hisse senedi alınan şirkete ortaklık payı hakkı tanır.
  4. Hisse senedi alınan şirkette sizde fikirlerinizi belirtirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla