Kambiyo Denetimi Nedir?

Kambiyo deneyimi, para birimlerinin satın alınması ve / veya satışı için devlet tarafından getirilen sınırlamalardır. Bu kontroller ülkelerin döviz kurlarındaki oynaklığı yaratabilecek döviz akışlarını sınırlandırarak ekonomilerini daha iyi dengelemelerini sağlar. Her ulus önlemleri en azından meşru olarak kullanamaz; Uluslararası Para Fonu Anlaşma’nın 14’üncü maddesi sadece geçiş ekonomisi sayılan ülkelerin kambiyo denetimi uygulamasına izin vermektedir.

Kambiyo Denetimini Anlama

Birçok Batı Avrupa ülkesi, II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonraki yıllarda kambiyo denetimi uygulamıştır. Bununla birlikte, kıtadaki savaş sonrası ekonomiler sürekli güçlendikçe önlemler yavaş yavaş aşamalı olarak kaldırılmıştır. Birleşik Krallık, örneğin, Ekim 1979’da son kısıtlamalarını kaldırmıştır. Zayıf ve / veya gelişmekte olan ekonomileri olan ülkeler spekülasyonları para birimlerine karşı sınırlamak için genellikle bu denetimleri kullanırlar. Genellikle aynı anda ülkedeki yabancı yatırım miktarını sınırlayan sermaye kontrolleri uygularlar.

Zayıf veya gelişmekte olan ekonomileri olan ülkeler, spekülasyonu önlemek için ne kadar yerel para biriminin değiş tokuş edilebileceği veya ihraç edilebileceği (veya bir yabancı para biriminin tamamen yasaklanabileceği) üzerinde kontrol sağlayabilir.

Kambiyo denetimi birkaç yaygın yolla uygulanabilir. Bir hükümet belirli bir para biriminin kullanımını yasaklayabilir ve yerel halkın bu paraya sahip olmasını yasaklayabilir. Alternatif olarak, spekülasyonu sonlandırmak, devlet onaylı bir eşanjörle döviz kurlarından herhangi birini veya hepsini kısıtlamak veya ülkeye ithal edilebilecek veya ülkeden ihraç edilebilecek para birimini sınırlamak için sabit döviz kurları uygulayabilirler.

Kambiyo Denetimi Önlemleri

Şirketler bir taktik olarak para birimi denetimleri üzerine çalışmak ve para birimi risklerinden korunmak için vadeli sözleşmeler olarak bilinenleri kullanmaktır. Bu düzenlemelerle, finansal riskten korunma aracı, belirli bir vadeli işlemde belirli bir miktardaki takas edilemez para birimini belirli bir para birimine karşı kararlaştırılan bir oranda almayı veya satmayı düzenler. Vadede, kazanç veya kayıp ana para birimine ödenir. Çünkü diğer para birimi denetimler tarafından yasaklanmıştır.

Birçok gelişmekte olan ülkede döviz kontrolü, ileriye dönük sözleşmelere izin vermemektedir. Ya da bunların sadece temel ithalat satın almak gibi sınırlı amaçlarla konut sakinleri tarafından kullanılmasına izin vermemektedir. Sonuç olarak, döviz kontrolü olan ülkelerde, yerel para birimi düzenlemeleri ülke dışında uygulanamayacağından, teslim edilemeyen vadeli işlemler genellikle deniz yoluyla  yürütülür. Aktif denizaşırı pazarlarının faaliyet gösterdiği ülkeler arasında Çin, Filipinler, Güney Kore ve Arjantin bulunmaktadır.

Kambiyo Denetimi – İzlanda Örneği

İzlanda, son zamanlarda finansal kriz sırasında kambiyo denetimi kullanımının dikkate değer bir örneğini sunmaktadır. Yaklaşık 334.000 kişilik küçük bir ülke olan İzlanda, 2008 yılında ekonomisinin çöktüğünü görmüştür. Balıkçılık temelli ekonomisi, 14 kat büyüklüğünde olan üç büyük bankası (Landsbanki, Kaupthing ve Glitnir) tarafından yavaş yavaş dev bir hedge fonuna dönüştü. Bu ise ülkenin ekonomik çıktısının tamamı anlamına geliyordu.

Ülke, en azından başlangıçta, bankalar tarafından ödenen yüksek faiz oranlarından yararlanarak büyük bir sermaye girişinden faydalandı. Ancak, kriz başladığında nakit paraya ihtiyaç duyan yatırımcılar paralarını İzlanda’dan çekerek yerel para birimi olan kronun düşmesine neden oldu. Bankalar da çöktü ve ekonomi IMF’den bir kurtarma paketi aldı.

Kambiyo denetimi altında, yüksek getirili açık deniz kronu hesaplarına sahip yatırımcılar parayı ülkeye geri getiremediler. Merkez Bankası, 2015 yılında kontrollerin 2016 yılı sonuna kadar kaldırılacağını duyurdu. Ayrıca, hesap sahiplerinin resmi döviz kurundan indirimli olarak yerli kronu satın alarak ya da kıyıdaki parayı geri alabilecekleri bir program başlatıldı. Erken satış için önemli bir ceza ile uzun vadeli İzlanda devlet tahvillerine yatırım sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla