KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB kredilerinden ve hibe desteklerinden tam anlamıyla istifade edebilmeniz için öncelikle bir girişimcilik kursu almanız gerekiyor. Bu kursta sizlere girişimcilik hakkında oldukça yararlı bilgiler verilecektir. Uygulamalı olarak verilecek girişimcilik kursunu başarı ile bitirdikten sonra, KOSGEB kredisi alabilmek için önünüzde 2 engel daha kalıyor. Birisi KOSGEB iş planıdır, diğeri ise, kredi-hibeyi hak ettiği öngörülen iş planını savunmak üzere gireceğiniz mülakattır. Şimdi KOSGEB girişimcilik kursunu aldıysanız ya da okuduğunuz üniversitede girişimcilik dersini aldıysanız artık iş planına geçebilirsiniz. Bu planı oluştururken KOSGEB internet sitesine girerek, PDF uzantılı dosyanın çıktısını alabilir, üzerinde denemeler yaparak son haline ulaşıncaya kadar yaz-boz yapabilirsiniz.

Sonrasında omurgasını oluşturduğunuz iş planını KOSGEB’e sunabilir ve kredi-hibe almayı bekleyebilirsiniz. Ancak öncesinde siz değerli girişimci okurlarımıza etkin bir KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır konusunda bilgi vermek istiyoruz. İş planı dosyasını her yıl güncelleyen KOSGEB aslında hep aynı şeyleri soruyor fakat madde ve alt başlıklar değişiyor. KOSGEB sizden, istihdam oluşturabilecek geleceği açık, kazandıran, parlak bir iş fikri bekliyor. Belki de sizin böyle bir fikriniz vardır ama nasıl ifade edeceğinizi bilmiyorsunuzdur. Ya da böyle parlak bir fikriniz vardır ama detayları netleşmemiştir. İşte KOSGEB iş planı bu detayları netleştirmeniz için var. A’dan z’ye her şeyi düşünmüş olmanız gerekiyor. Düşünceleriniz, planınız geleceğe yönelik olmalı ve belirttiğiniz rakamlar gerçeği yansıtmalıdır. Mesela 100 tavuk alıp kuracağım çiftlikten 5 yıl içinde 5 milyon dolar kazanacağım şeklinde bir cümle kurduğunuzda sizin geniş hayal dünyanız, hibe ve krediyi almanızı engelleyecektir.

Rakamlar TÜİK verilerine dayanmalı, örneklendirilebilmeli ve gerçekleştirilebilir olmalıdır. Unutmayın ki bu iş planını inceleyen kişiler, sizden çok daha tecrübelidir ve her gün böyle dosyalarla uğraşırlar. O yüzden bir kıvılcım çakması, parlak bir düşünce, bir ışık gerekiyor. İş planını hazırlamak için kendinizi bir süre iş fikri alanında araştırmaya odaklayın. Rakiplerinizi inceleyin, onların nasıl çalıştıklarını gözlemleyin.

Girişimci Hedefleri

Bu alanda iş fikrinin tanımı yapılmalıdır, bu tanım 1-2 cümle ile özet olarak tanımlanır. Parlak fikrinizin ana temasını belirtmeniz etkili bir giriş olacaktır.

Girişimci Hedefleri

Girişimci olarak sizin, özellikleriniz nelerdir? Neden bu iş fikrini seçtiğinizi belirtin. Piyasada bu işe ihtiyaç mı var? Rakipleriniz bu talebi karşılamakta yetersiz mi kalıyor? Bu iş fikrini hayata geçirdiğinizde, asıl hedefiniz ne olacak.

Kuracağınız işletmenin Planı

Bir işletme kuracaksınız ve bunun yasal statüsünü belirlemeniz gerekiyor. Ortaklarınız varsa LTD LTİ olmalı ya da Anomim ŞTİ statüsünde de işletmeyi kurabilirsiniz. LTD ŞTİ ilk kuruluş için daha az masraflıdır. Kuracağınız işletmenizin ortaklık yapısı ve işletme özellikleri hakkında da bu alanda bilgi vereceksiniz. Yine bu alanda işi kurmak için alacağınız izinleri ruhsatları alma sürecinizi belirtmeniz gerekiyor.

İşletmenin Piyasada Talebi Var mı?

Piyasa için bir gereklilik arz etmeyen işler kar sağlamaz. Piyasanın ihtiyacı olan ürün veya hizmet üretimi seçilmelidir. İş fikriniz hangi sektöre aittir? Alt sektörleri nelerdir? Ürün-hizmetin müşteri kitlesinin bir profilini de belirtmelisiniz. Mesela iPhone 11 telefon modelinin müşteri kitlesi, bir telefona 4-5 adet asgari ücreti, gözünü kırpmadan harcayabilecek kadar iyi gelir sahibi olan kitledir. Sizin kitleniz ne olacaktır? Rakipleriniz bu kitlenin ihtiyaçlarını tam olarak giderebiliyor mu? Bu yüzden bir rekabet analizi oluşturmanız gerekiyor. Rakipleriniz kimler ve onlar nasıl satış yapıyorlar, ne kadar kar ediyorlar? Birim ürün veya birim hizmet başına ne kazanıyorlar? Kaç kişi istihdam ediyorlar?

Tüm bu noktalar sizden isteniyor. Diğer nokta, projeniz kabul edilirse, bir ürün üretiyor olacaksınız da bu ürünü nasıl tanıtacaksınız? Gerçekçi cevaplar verin! Yerel TV yerel radyo gazeteler ve internet, billboard reklamları, afiş reklamları vs… Reklama ne kadar bütçe ayıracaksınız? Ürünü yeteri kadar tanıtamadığınızda B planınız ne olacak?

 İşletmenin Pazarlama Planı

Bir işletmeniz olacak ve bu işletmenin üreteceği ürünlerin tahmini alış fiyatı kar oranı ve satış fiyatı hakkında net bilgi vermeniz beklenir. Bu planı oluştururken aylık satış yıllık satış ve 5 yıllık satış tahminlerinin yanı sıra işletmenin kar tablosu ve yıllar içinde alacağı eleman sayısı çok çok önemli bir bilgidir.

Üretim Planınız ve Süreçleriniz

Ürünün üretimi ve iş akışı nasıl olacak? Bir ürün üreteceksiniz ve bu ürünü piyasaya sürüp satacaksınız. Elde ettiğiniz gelirlerle daha fazla hammadde alacaksınız ve daha çok ürün üretip daha çok satış yapacaksınız. Gerekli hammaddeyi nereden temin edeceksiniz? Üretim için gereken makineler ne olacak ve bu makineleri nasıl satın alacaksınız? Diğer üretim girdileriniz ne olacak? Firmanızı nerede açacaksınız? Kuruluş yeri, kirası, büyüklüğü ve diğer özellikleri belirtilmelidir.

Örgütlenme Planı Ne Olacak?

İşletmenizin finansal planı ne olacak? İşiniz için gereken yatırım ne kadar olacak? Sermaye ihtiyacınız nedir? Toplam sermayeniz ne olacak? Sermayeyi nereden temin ediyorsunuz? Tüm desteği KOSGEB’ten beklemek hatadır. Banka kredileri, ortakların sermayesi, sizin sermayeniz vs tüm kaynakları belirtmeniz gerekiyor. İşletmenizin tahmini finansal hareketleri ne olacak? İlk 2-3 ay işletme henüz yeni olduğu için, reklam çalışmalarına ağırlık verebileceğiniz belirtebilirsiniz.

Sonraki aylarda ne kadar ürün üreteceksiniz ve ne kadar kar ile satacaksınız. Örnek olarak 100 liraya mal ettiğiniz bir ürünü rakibiniz 100 liraya satıyorsa bu çıkmazdan nasıl kurtulabilirsiniz? Ürünü en ucuza almanız ve rakiplerden daha ucuza vermeniz gerekiyor. O yüzden “Kar alıştadır, satışta değildir!” genel ve yazılı olmayan ticari kurala dikkat edin. Ürünün karı ürünü alırken belirlenir. Bu alanda toplam yatırım ihtiyacını da belirlemeniz gerekiyor. İşçilerin maaşı, işyerinin kirası, faturalar, vergiler ve tüm masraflar hakkında detaylı bir liste oluşturmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla