Nasıl Maksimum Limitte Kredi Alınır?

Nasıl Maksimum Limitte Kredi Alınır?

Kredi, nakit ihtiyaçlarımızın karşılanması için bankaların, yasal yollardan değişken faiz oranları ve uzun vadeli geri ödeme planları ile nakit ihtiyaçlarımızı karşılamasıdır. Krediyi kullanan, kullandıran ve buna aracılık eden yasaları düzenleyen tarafları vardır. Bu nedenle kredi almak için birçok faktör vardır. Bu faktörler kimileri için kolay kredi kullanımı sağlarken kimileri için kredi kullanımını zorlaştırmaktadır. Bu faktörleri sırasıyla inceleyelim. Nasıl Maksimum limitte kredi alınır?

Kredi Kayıt Bürosu

Bu kurum 1995 yılında kurulmuştur. Bütün bankaların müşteri veri tabanlarına ulaşarak müşteri bilgilerini ve müşteri banka hareketlerini toplayıp kendi veri tabanına işlemektedirler. Bütün bankalar kendilerine müracaat eden müşteri bilgilerine buradan ulaşabilirler. Bu maksimum limitte kredi almak için önemli bir adımdır.

Skor puanı

Skor puanı; banka müşterilerinin yıl içerisinde yapmış oldukları bankacılık işlemlerini veri tabanında kaydeden kredi kayıt birimi bu işlemlerin her birine puan verecek bir puanlama sitemi oluşturmuştur. Bu işlemlere verdiği puanların işlem ortalamasına skor puan denilmektedir. Skor puanı:

  • kredilerinizin düzgün ve tarihlerinde ödenmesine,
  • kredi kartlarınızın ekstrelerinin zamanında ve tam olarak ödenmesi,
  • otomatik ödeme talimatı verdiğiniz hesaplarınızın ek hesapları kullanması,
  • kredi kartlarında eksi bakiye düşmeniz, ek hesapları sık sık kullanmanız,
  • kredi kartlarınızdan taksitli nakit avans kullanmanız,
  • adınıza icra takibi başlatılmış olması ve avukata devredilmiş olması

gibi etkenlere bağlı olarak olumsuz etkileneceğinden bütün bu işlemler de dikkatli olmanız gerekmektedir. Kredi kayıt bürosu size bir bankacılık puanı vermekte ve bu puana göre sizin bankalardan talep ettiğiniz krediler, yüksek limitli kredi kartları onaylanmakta veya olumsuz cevaplar verilmektedir. Bu skor puanı 0 ile 1900 arasında derecelendirilmiştir.

1300 puanın altı riskli bölge olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yapacağınız işlemler dikkat etmeniz gerekir. Skor puanı aylık olarak güncellense de üç ayın veya bir yılın düzensizliklerin bir ayda düzelmesini beklemeliyiz. Geçmişteki düzensizlikler uzun bir süre sonra düzelecek ve skor puanınız artacaktır. Maksimum limitte kredi almak için özellikle bu skora odaklanmanızı öneririz.

Ekspertiz Firmaları

Ev, arsa, tarla, bahçe veya araba almayı düşünüyorsanız ve bunun için kredi kullanacaksanız müracaat ettiğiniz bankaların anlaşmalı olduğu expertiz firmaları vardır. Bu expertiz firmaları krediyi kullanacağınız; evi tarlayı araba veya arsayı incelemek üzere uzmanlarını gönderip alacağınız taşınmaza veya arabaya bir değer belirlerler. Bu değeri belirlerken yıpranma payı, yaşı, bulunduğu muhit, arabalar için kazalı olup olmaması, motorunun durumu vb. kriterleri göz önünde bulundururlar. Bankalar, expertiz firmalarının belirledikleri değerler üzerinden kredi kullandırırlar.

Kullanmış Olduğunuz Krediler Ve Kredi Kartları

Kredi başvurusunda etkili olan bir diğer faktör daha önce kullanmış olduğumuz krediler, kredi kartları ve bunların ödemeleri isteyeceğimiz kredi için referans oluşturacakları için banka işlemlerimizin geçmişi kredi taleplerimizde önemli faktörlerden biri olmaktadır. Ayrıca kullanmış olduğumuz kredi kartlarının limitleri ve ödeme oranları da maksimum limitte kredi almak için etkili olan bir diğer faktördür.

Kullanmak İstediğimiz Kredi Türü

Kredi taleplerimizde kullanmak isteyeceğimiz kredinin türü de önemli bir faktördür. İhtiyaç kredilerinde gerçek kişilere üst limit 50000 TL dir. Bunun üzerinde ihtiyaç kredisi çok nadir verilmektedir. 50000 TL üzerindeki krediler genel müdürlükler tarafından onaylanmaktadır. Bu nedenle 50000 TL üzeri ihtiyaç kredilerini iki veya üç kredi şeklinde talep etmeliyiz.

Aylık Net Geliriniz

Kredi taleplerinizin en odak noktası aylık net gelirinizdir. 2007 yılı Merkez Bankası İstikrar raporunda kredi talep eden müşterilere aylık maaş bordrolarında yazan net rakamın en fazla 1/3 oranında kredi verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu nedenle aylık net kazancınız kredi talepleriniz de önemli rol oynamaktadır.

 Yukarıda saydığımız ve kısa kısa açıkladığımız maddeler talep ettiğimiz kredilerin onaylanması için önemlidir. Kredi taleplerimizde bu noktaları göz önünde bulundurarak başvuru yaptığımız takdirde onaylanması çok kolay olacaktır.

En Fazla Ne Kadar Kredi Alınabilir?

Almak istediğiniz kredi ihtiyaç kredisi ise tek sefer de en fazla 50000TL krediye onay verildiğinden aralıklı olarak 2 veya 3 seferde kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankaya gidip kredi başvurularında size yardımcı olan görevli aracılığıyla onay süreniz kısalacaktır. Böylece kredileriniz başvuru yaptığınız banka da kredi servisi şefi tarafından kolaylıkla onaylanabilir. Bunun yanında krediyi kullanacağınız amacınızı da belgelemelisiniz ( yeni açacağınız bir mağazanın açma ruhsatı, yeni aldığınız bir evin tapusu gibi) Bu belgeler size çok yardımcı olacaktır.

Başka bir bankaya ödemekte sorun yaşadığınız bir krediyi yapılandırmak için başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunmuşsanız, burada size neden bu kadar kredi kullanmak istiyorsunuz sorusu yöneltilecektir. Bu soruya aylık ödemeler de zorlanıyorum, benim açımdan sıkıntı oluşturuyor türevi cevaplar kesinlikle vermemelisiniz. Vereceğiniz cevaplar, bankanızın borç yapılandırmasında sunduğu avantajlardan yararlanmak istiyorum, kredi kullandığım banka yerine sizin bankanızın müşterisi olmak ve hizmetlerinizden yararlanmak istiyorum türünde olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki kredi konusunda size yardımcı olan görevli krediyi onaya sunarken orada ki düşünceleriniz bölümüne sizinle ilgili düşüncelerini yazacaktır. Bu durumu lehinize çevirerek yüksek miktarlarda kredi kullanma sizin elinizdedir.

Konut Kredisi

Eğer konut kredisi kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır.2001 yılında çıkarılan yasa ile konut değerlerinin üç bölü dördü kadarı kullanıcıya kredi olarak verilebilmektedir. Bu krediyi kullanabilmesi için geriye kalan bir bölü dördü oranındaki miktarın nakit olarak kredi talebinde bulunan kişide olması gerekmektedir. Kredi başvurusundan önce elimizdeki nakit miktarına göre hesap yapmalıyız. Bunlardan birincisi konut kredisi ile ilgili bütün bankaları dolaşıp bankaların kredi koşullarını tek tek not etmeniz gerekmektedir. En iyi oranlarda ve en iyi şartlarda kredi veren banka ile görüşülerek expertiz keşif ücretinin banka tarafından karşılanmasını talep edebilir veya keşif ücretinin kredi içerisine yansıtılmasını isteyebilirsiniz.

Konut kredilerinde expertiz keşif ücretleri 10000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Almak istediğimiz ev ile ilgili olarak kredi danışmanınıza elinizdeki nakdin kullanmak yerine daha fazla kredi çekerek evin ödemesinin yapılmasının mümkün olup olmadığını sorun. Danışmanınız size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu konuda expertiz ile görüşüp raporunda evin değerini biraz daha yüksek göstermesini isteyecektir. Örnek olarak 200000 TL lik ev için 260000 TL değer göstererek 150000 TL yerine 195000 TL kredi onayı vereceklerdir.

Kredi başvurularınızda aylık net gelir belgenizin yanında üzerinize kayıtlı olan taşınmazların ve otomobillerin kayıt belgelerini de yanınızda götürüp danışmanınıza vermelisiniz. Bu belgeler size kredi onayında çok yardımcı olacaktır.

Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız, alacağınız 2. El aracın fiyatını araç sahibi ile anlaşarak arabanın fiyatını yüksek göstererek daha fazla kredi onayı alabilirsiniz. Genelde expertizler 2. El araçlar için daha yüksek değerler belirleyerek bankaların daha fazla faiz oranları belirledikleri politika uygulamaktadırlar. Bu durum aslında tüketiciye olumsuz yansıyan bir durum olsa da tamamen yasal ve resmidir.

Gerek kredi işlemleri gerek diğer bankacılık işlemleri için tek bir banka ile çalışmalısınız. Bir bankayla çalışarak hem bankanın özel müşterileri arasına girebilir, hem de çalışanlar ile bire bir samimiyet geliştirebilirsiniz. Bu şekilde size özel indirim ve özel kampanya uygulamaları ile hem kolay kredi kullandırabilir, hem de kampanyalardan ve fırsatlardan haberdar olmanız sağlarlar. Bu nedenle kamu bankalarından biri ile çalışmanız sizin faydanıza olacaktır. Yukarıda yazılan önemli etkenleri iyi bilmeli ve bankacılık işlemlerinizi gelecekte ki ihtiyaçlarınızı olumsuz etkilemeyecek şekilde yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla