Mikrokredi Nedir?

Mikrokredi Nedir?

 Günümüz koşullarında kadın girişimcilerinde iş hayatındaki rolleri oldukça artmış olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.Bunlara destek vermek adına da birçok seçenek mevcut. Kendi küçük işletmesini kurmak isteyen kadınlar için özel desteklerden biri ise mikrokredi. Kadınların iş hayatına atılmaları ve daha aktif rol almaları adına sağlanmış olan bir finans desteğidir ve bazı sağlamış olduğu avantajlarla beraber kadınlara sunulmaktadır. Evde oturmak yerine para kazanmak isteyen ev hanımları için kaçırılmayacak bir fırsat denilebilir. Peki bu mikrokredi nedir? Daha da önemlisi mikrokredi nasıl kullanılır?

 Kadınlar için oldukça avantajları olan mikrokredi nedir?

 Kadınların hem ticaret hayatında, hem de iş hayatında daha aktif bir şekilde rol alması adına finansal destek sunan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında yarı özel bir kurumla beraber yürütülmektedir. Ülkemizde mikrokredi ve finans işlerinin hepsi bu kurum altından yürütülür. Aynı zamanda Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’da bu krediyi kadınlar için sunmaktadır.

 Mikrokrediler için herhangi bir teminata gerek yoktur. Beş kadın girişimcinin bir araya gelip birleşerek iş kurmak için karar almasından sonra bu krediden yararlanma hakkına sahip olabilirler. Ancak bir araya gelmiş olan beş kadın arasında herhangi bir akraba bapı bulunmaması gerekir. Bu nedenle yakın olduğunuz veya sizinle aynı mahallede oturan komşularınız ile beraber mikrokrediye başvuruda bulunabilirsiniz. Basit, gerekli olan ve para kazandırmaya müsait olan iş alanları için bir araya gelmiş olan girişimci kadınlar, ilgili kurumlara başvurulmuş olduğu takdirde kredilerini almaya hak kazanabilirler.

 Mikrokrediye Nasıl Başvurulur?

 Mikrokredi imkanından sizde faydalanmak isterseniz öncelikle beş kadın birleşip ortak bir iş kurma fikrinde birleşmeniz gerekir. Daha sonra bulmuş olduğunuz iş ile ilgili fikirlerinizi mikrokrediyi almak istediğiniz ilgili kuruma anlatarak ikna etmeniz gerekmektedir.. Ancak bu işlemler diğer KOSGEB işlerime nazaran daha basit ve kolaydır. Başvurunu yapıp onay alırsanız, üç gün girişimcilik hakkında eğitim verilmektedir. Daha sonra bu eğitimi tamamlar ve kredinizi alabilirsiniz. Bu esnada geri ödeme konusunda da sizi bilgilendirmeleri gerekir. İşletmenizin veya iş fikrinizin uzun süre boyunca devam etmesi için, girişimci kişilerin işine sahiplenip tutunması yeterli olacaktır.

 Oldukça düşük miktarlar olarak alınan mikrokrediler , hayalindeki işletmeyi kurmak isteyen ev hanımları için çok güzel bir fırsat olabilir. Şimdiye kadar bu kredi avantajından faydalanıp kendi işletmesini açan birçok kadın girişimci bulunmakta.Ayrıca kendi iş sahibi olduğu gibi , onu örnek alıp mikrokrediye başvurarak kendi işletmesini açan birçok kadınında destek aldığını biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla