Spot Kredi Nedir?

Spot Kredi Nedir?

 Bankaları ile arası iyi olanları sıkça karşılaşmış olduğu terimlerden biri olan spot kredi nedir, nasıl kullanılır sorularının cevabını sizler için araştırdık.

 Krediler birçok farklı türler içeren zengin bankacılık terimleri olarak bilinirler. Genel olarak konut, ihtiyaç, taşıt kredileri bilinir. Ancak bu türler haricinde de birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Bunların arasında bulunan spot kredi de, kredi konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlerin merak edip araştırdığı konulardan biridir. Krediler taşıt, ihtiyaç, konut olarak ayrılması haricinde kullanılma bakımından da rotatif, spot ve dek kredilerden bahsedebiliriz.Bu isimlendirmeler, kredilerin ne şekilde kullanıldığını veya ödemenin nasıl yapılacağını belirten terimlerdir. Her biri kendi içinde bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bu sebeple kredilerin kullanım amaçlarını ifade eden terimler hakkında bilgi sahibi olmak iyi olacaktır.

 Spot Kredi Nedir?

Bankalarda en fazla tercih edilen kredi türü spot kredidir. Spot kredi, kredi çekilmesi esnasında vadesi, faizi ve ödenecek tutarın kesin olarak bilindiği ve değişmediği krediler anlamına gelir. Ekonomide meydana gelen faiz artışı gibi olaylardan etkilenmez ve herhangi bir artış veya azalma yaşamadan ödenecek tutar hep sabit kalır. Bankalardan çekilen spot krediler genellikle ne anlama geldiği bilinmeden çekilir. Bankalar tarafından herhangi bir istatistik yapıldığında açık ara farkla en çok spot kredi türünün tercih edildiği görülür. Spot kredilerde, ödenecek tutar vade veya faizde herhangi bir değişim olmaz.

 Spot Kredilerin Özellikleri Nelerdir?

Spot krediler genellikle kısa veya orta vadeli kredi çekmek isteyenler için tercih edilir. Kredinin kullanım zaman dilimi içerisindeki piyasa durumu vadeyi ve faiz durumu yansıtır. Kredi çekilme anında uygulanan oranlar hep sabit kalır ve herhangi bir değişiklik, kredi bitinceye kadar yaşanmaz. Ancak müşteri herhangi bir kredi yapılandırması uygular veya krediyi bozdurmak isterse bazı değişiklikler olabilir. Spot kredilerde tüm seçenekler kredi kullanım adımlarında değerlendirip belirlenir.

 Spot Kredi Kullanımı

Spot kredi birçok kredi türünü kapsayan bir başlıktır. Özellikle bireysel müşterilerin kredi çekerken en çok tercih ettiği türdür. Ancak sadece bireysel müşteriler değil, ticari müşteriler de spot kredi kullanabilirler. Spot kredi kullanmak için önce kullanmış olduğunuz bankaya başvuru yapmanız gerekir.

 Kredi başvurunuzu isterseniz ön onay olarak yapabilir, şubeye gitmek gerekmeden sms veya internet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi notunuza göre banka tarafından krediniz ön onaydan geçebilir veya direkt olarak reddedilebilir. Banka için kredi notu yüksek olan müşteriler ön onaydan direkt olarak geçebilirler. Ön onaydan başarıyla geçilmesinin ardından bankanız tarafından istenilmiş olan belgeleri tamamlayarak kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 Her bankanın kendine göre kredi vermek için bazı koşulları vardır. Ancak bunlar genel olarak kredi notu, düzenli bir maaş veya SGK kaydı gibi koşullar olur. Bu işlemlerinizin tamamlanmasıyla krediniz tamamen onaylanır ve belirtilen tutar hesabınıza yatırılır. Kredinizin ödemesini tamamlayana kadar krediniz açık kalacaktır.

 Spot Kredi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kullanımında birçok dikkat edilmesi unsur varken, aynı şeyler spot kredilerin kullanımında da geçerlidir. Örnek verecek olursak bankalar tarafından hesaplanmış olan aylık kredi ödeme tutarınız maaşınızla orantılı bir şekilde yapılır. Ancak bir banka sizin gelirinize oranla giderinizi tam olarak hesaplayamayabilir. Bu sebepten ötürü sizin ödemeniz gereken tutarı ödemekte zorlanabilirsiniz. Kredilerinizi düzenli ödemediğiniz takdirde ise kredi notunuz düşer ve bir daha kredi çekiminde sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Sizde spot kredi ile alakalı olarak kafanızda yer alan soru işaretleri ve bilgilerin hepsini yukarıda yer alan makalemiz ile beraber giderebilir ve ona göre de spot kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla