TAHVİL Nedir?

TAHVİL Nedir?

Tahvil devlet, kurumsal veya yatırımcıların finansal olarak ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile belirli bir değişken ya da sabit bir faiz oranı ile belirlenen sürenin sonunda gelir elde ettiği yani faiz geliri elde edilen bir yatırım biçimidir. Bununla birlikle vadesi bir yıldan fazla olan tahvil biçimi aynı zamanda yazılı bir senet demektir. Tahvil in sahibi olan yatırımcılar tahvil ihracının alacaklısı anlamına da gelir. Yani tahvil nedir diyecek olursak kısacası sabit getirisi olan menkul kıymetlerdir. Genellikle şirketler ihtiyaçlarını karşılamak ve giderlerini karşılamak için tahvil çıkartırlar.

Günümüz de devlet te tahvil vermektedir. Devlet tahvilinde risk diğer tahvillere göre çok düşüktür. Kazanç oranı yani faiz getirisi de çok düşüktür. Tahvillerde faiz getiri oranı ne kadar çok yükselirse o kadar da risk oranı artar. Bu neden ile tahvil de faiz getirisi az olacak ki yavaş yavaş kazanç elde ederek ilerleyebilesiniz. Tahvilin özelliklerini anlatacak olursak öncelikli olarak tahvil aynı zamanda kıymetli bir evrak konumundadır. Ve borç senedi olarak da bilinir.

Tahvile sahip olan herhangi bir yatırımcı tahvil çıkaran kuruluşun uzun süreli alacaklısı da olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda anonim şirketleri de tahvil çıkartabilirler. Tahviller sadece şirketler tarafından değil aynı zamanda belediyeler ve devlet olarak da tahvil çıkarabilirler. İlk olarak tahvil oluşturulurken belirlenen vade o tahvilin süresini de belirler tahvil de belirlenen süre tahvil sahibi veya şirket ve kurum arasında yapılan hukuki ilişki sona ermiş olur.

Tahviller anonim şirketleri tarafından işe aynı zaman da borç senedi niteliği de taşır. Bir tahvilin nominal alt ve üst sınırı tahvili hangi anonim şirketi veya tahvili kim çıkardıysa o tarafından belirlenir. Tahviller mevzuatta ki normal değerinin altında bir değerle iskontolu olarak da ihraç edilebilir. Tahviller duruma göre hamiline veya alan kişinin adına yani nasıl istenirse o şekilde yazılabilir. Tahviller de de kâr amacı güden kurum veya kurulların tahviller aracılığı ile belli kar veya kazanç elde edildiğinde bunun da belli sorumlulukları vardır.

Tahvilin Getiri Sorumlulukları

Tahvil sahibinin şirketin kazancı veya zararı gibi herhangi bir durumda sorumluluğu yoktur. Tahvil sahipleri sadece şirkete faiz karşılığında borç verirler. Tahvilin getirisi sabittir. Bu nedenle takvimden gelecek olan gelir önceden belirlenmektedir. Tahvilde faiz ve anapara alacağı dışında tahvili verenin şirket üzerinde herhangi bir hakkı yoktur. Tahvil sahibinin verilen şirket üzerinde herhangi bir söz hakkı da bulunmamaktadır. Ortaklı şirketlerde kar payı dağıtımı yapılmadan önce öncelikli olarak tahvil borçları ödenir. Sonrasında kalan kar dağılımı yapılır. Tahvillerde ise bir sürü tahvil çeşidi bulunmaktadır. Tahviller kurum şartlar veya her bir duruma göre tahviller isimlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla