Yapay Zekanın İmalat Alanındaki Geleceği

Yapay Zekanın İmalat Alanındaki Geleceği

Yapay zeka her alanda olduğu gibi imalat alanında da oldukça gelişmiş durumda. İmalat sektöründe yer alan robotlar daha az insanın çalıştığı ve daha az hatanın oluştuğu bir sektör oluşmasına neden olmuştur. Bu durum imalatın kusursuz ve bir o kadar da hızlı olmasını sağlarken iş kazalarının sayısını ve zararını da azaltmaktadır. İmalat sektöründe akın geçmişte robot teknolojileri ve PLC teknolojileri kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojiler insan kaynaklı hataları ortadan kaldırırken daha hassas imalatların kısa sürelerde yapılmasına imkan sağlamıştır. Bu durum daha eğitimli iş gücünün ortaya çıkmasını sağladığı gibi üretim teknolojilerinin geliştirilmesi gerçeğini de gözler önüne sermiştir. Büyük firmalar bu gerçeği görmüş ve kendi bünyelerinde eğitim tesisleri kurarak yeni teknolojileri geliştirme enstitülerinin yanında iş gücü eğitim tesisleri de kurmuştur.

Bu gün fabrikalarda kullanılan üretim robotları yapay zeka ile birleştirilmiş durumdadır. Bilgisayar destekli çizim programları, üç boyutlu tasarım programlarını içinde barındıran robot teknolojileri sayesinde artık tasarımı da üretimi de aynı robotlar yapabilecek. Önceden tasarımı yapılmış üretimler yapan robotlar artık üretim esnasında tasarımlar yaparak ham madde tasarrufu ve maliyet tasarrufu sağlayacak. Bu açıdan bakıldığında imalat sektöründe bir çağ atlanmış durumda.

Üretim teknolojilerinde tasarım üretimin neredeyse tamamını oluşturur. Bu durumda tasarımın çok titiz bir şekilde yapılması zaruridir. Gelişen teknoloji ile tasarımı yapılacak bir araba kapısının tasarımı robotların vereceği fikirlere göre yapılabilecek. Kapının üretiminde kullanılacak sacın ağırlığı, basınç ve rüzgar dayanım özellikleri gibi bilgileri hesaplayıp anlık olarak size sunacak olan robotlar sayesinde araba için üretilmesi gereken kapının özelliklerini belirleyebilecek, üretim yapıldıktan sonra elde edilecek verilere gerek kalmadan doğru kapıyı tek seferde elde edebileceksiniz. Günümüze kadar üretimi yapılan her araç gereç, kullanıcılar tarafından kullanıldıktan sonra geliştirilebildiği için belirli süreler almaktadır. Ancak yeni nesil yapay zekaya sahip robotlar sayesinde bu durum tersine dönüyor. artık üretim yapmadan önce tasarımı yapılan araç ve gereç ile ilgili geri dönüşleri elde edebilecek ve tasarımınızı şekillendirebileceksiniz. Bu durum ayrıca sürekli gelişen imalat sektörünün de önünü açıyor. Tasarımcıların üzerinde günlerce düşündükten sonra tasarladıkları her ürün artık kendiliğinden bir sonraki evresini sizlere gösterecek. Bu sayede artık gelecekte kullanılacak ürünler için çok beklemenize gerek kalmayacağını gösteriyor. Her alanda olduğu gibi yapay zeka imalat sektöründe de çok ileri seviyelere gelmiş, üretim teknolojilerinin sürekli gelişmesine katkı sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla